Krasne 830A, 36-007 Krasne

Zastosowanie falownika Sanyu serii SY8000 w fontannie multimedialnej

Zastosowanie falownika Sanyu serii SY8000 w fontannie multimedialnej

Jednym z ciekawszych zastosowań falowników SANYU SY8000 z jakimi miałem okazję się spotkać jest ich zastosowanie w fontannie multimedialnej.

Fontanna multimedialna to specjalne połączenie różnokolorowych świateł, dźwięku oraz wody, która poprzez system dysz wyrzucana jest w rytm muzyki nawet na wysokość kilkunastu metrów nad ziemię. Za pomocą rozproszonych strumieni wody tworzony jest również „ekran” na którym, podczas niektórych pokazów wyświetlane są obrazy.

W jaki sposób jednak z fontanną multimedialną wiążą się falowniki ?

Otóż fontanny te składają się w uproszczeniu ze sterownika audio, zespołu dysz, zaworów wielofunkcyjnych oraz pompy i sterującego nią falownika. W zależności od sygnału pochodzącego ze sterownika audio, falownik odpowiednio reguluje prędkość obrotową pompy wody. W tym czasie sterownik również odpowiednio ustawia zawory wielofunkcyjne oraz steruje zespołem dysz tak aby uzyskać strumień wody z poszczególnych dysz.

Co sprawiło że wybór falownika do sterowania pompą fontanny padł właśnie na SANYU SY8000 ?

Falowniki te cechują się dzięki bezczujnikowemu sterowaniu wektorowemu odpowiednio wysokim momentem startowym, przeciążalnością rzędu 150% przez 60 sekund oraz 180% przez 10 sekund, a ponadto znakomite właściwości dynamiczne tych urządzeń (przyśpieszanie, zatrzymywanie pompy w bardzo krótkim czasie) sprawiły że falowniki te idealnie nadają się do zastosowania w tego typu aplikacjach.

Falownik SANYU SY8000 i fontanny multimedialne

Zastosowanie falowników SANYU w fontannach multimedialnych