Krasne 830A, 36-007 Krasne

Sanyu SY8000 – protokół komunikacyjny MODBUS

Sanyu SY8000 – protokół komunikacyjny MODBUS

W dzisiejszym artykule przybliżę podstawy teoretyczne protokołu komunikacyjnego MODBUS zaimplementowanego w falownikach SANYU serii SY8000, by dzięki temu lepiej zrozumieć zasadę jego funkcjonowania, sposób komunikowania się ze sobą urządzeń,  tak by w następnych artykułach z serii przejść już do wykorzystania możliwości wspomnianego protokołu w praktyce.

Dzięki Modbus’owi użytkownicy falowników mogą sprawować scentralizowaną kontrolę np. za pomocą komputera czy sterownika PLC nad grupą falowników – są w stanie: ustawiać polecenia sterujące i częstotliwość pracy przetwornicy, modyfikować odpowiednie parametry konfiguracyjne czy na bieżąco monitorować parametry pracy przetwornicy.

To transmisji danych wykorzystywany jest interfejs RS-485, zaś sama transmisja odbywa się w trybie „half-duplex” – co oznacza że w danym czasie tylko jedna maszyna może nadawać dane, zaś pozostałe mogą jedyne je odbierać. W trybie komunikacji szeregowej asynchronicznej dane wysyłane są w formie komunikatów jeden po drugim.

W skład tak zbudowanej sieci wchodzi jeden host – urządzenie nadrzędne tzw. „MASTER” oraz urządzenia podrzędne – „SLAVE” może być ich od 1-247, przy czym każde z urządzeń musi mieć przypisany własny, unikalny adres.

Protokół MODBUS określa format danych komunikacyjnych – tzw. ramki. Generalnie można powiedzieć że występują dwa typy wspomnianych ramek – RTU i ASCII, jednak szczegółami dotyczącymi ich zajmiemy się już w następnym artykule.

falownik firmy sanyu serii sy8000

Falownik SANYU SY8000 – komunikacja MODBUS